Stop Violències denuncia ser víctima d’una cacera de bruixes i es referma en allò denunciat a l’ONU

L’entitat que el Govern ha portat a la fiscalia assegura que en cap cas va contra els treballadors públics sinó que ha posat sobre la taula manca de recursos, males pràctiques i abusos per corregir

Una de les mobilitzacions -a la imatge una d'organitzada per Stop Violències- a favor de despenalitzar l'avortament.
Una de les mobilitzacions -a la imatge una d'organitzada per Stop Violències- a favor de despenalitzar l'avortament.

Després de mantenir silenci públic durant uns dies, finalment Stop Violències denuncia ser víctima “d’una cacera de bruixes” per part del Govern. Assegura l’entitat, que es referma en tot allò que va denunciar a Ginebra davant el comitè de les Nacions Unides (ONU) per a l’eradicació de tota discriminació vers la dona (Cedaw), que l’executiu no està acostumat “a exercir la humilitat i a escoltar la ciutadania” i d’aquí la seva decisió, manté el col·lectiu, d’activar la fiscalia.

Stop Violències, per rebatre els arguments donats pel cap de Govern, Xavier Espot, justificant la decisió de portar l’entitat i la seva presidenta, Vanesa Mendoza, al ministeri fiscal, assegura que l’informe que es va aportar davant la Cedaw "no s'ha redactat en contra dels i les treballadores públiques dels departaments involucrats, sinó que s'ha volgut informar sobre la falta de recursos que existeix al país en matèria d'atenció a les dones i infants. El que si hem denunciat són males pràctiques i abusos detectats en alguns casos dels quals hem pogut ser testimonis”. Alhora, afirma l’entitat en un comunicat que l’esmentat informe era públic des de començaments d'octubre i el Govern hi tenia accés si així ho hagués desitjat”

L’entitat defensa plenament el seu posicionament. “La nostra associació ha fet el correcte i legítim, informant d'aquest incompliment i aportant proves d’això. Som la societat civil, no és a nosaltres a qui s'ha d’investigar”. Stop Violències explica que davant l’ONU, amb l’informe que es va presentat i lliurar, “parlem del que coneixem i de la nostra experiència, i molts dels punts que denunciem estan perfectament documentats, fins i tot la mateixa comissió d'expertes de la Cedaw ens va transmetre que tot el que havíem aportat al nostre informe, no només era comprovable, sinó que era correcte, segons els documents de suport presentats”

L'entitat clou el primer comunicat públic d'ençà de la decisió de l'executiu assegurant: “No tenim por i continuarem lluitant pels drets de totes les dones d'Andorra fins que siguin una realitat”

Stop Violències recorda que com hem fet des de fa temps, reflectim la vulneració dels drets de les dones a Andorra, començant amb la prohibició pel dret a avortar, per a les dones que així ho decideixin, la manca de serveis especialitzats i altres mancances reflectides en el nostre informe” i lamenten que “els nostres representants del Govern, després d'haver rebut unes preguntes més dures i directes per part de les expertes del comitè de la Cedaw, en lloc de fer autocrítica i canvis per millorar la situació de les dones a Andorra, han decidit assenyalar a la missatgera, en aquest cas a la presidenta de la nostra associació, Stop Violències”. En aquest marc remarquen la incongruència que representa que assenyali obertament una entitat o una persona un executiu que és "el mateix Govern que ha signat voluntàriament tractats internacionals que després incompleix obviant els punts que no li interessa”

Finalment, i abans d’assegurar que “no tenim por i continuarem lluitant pels drets de totes les dones d'Andorra fins que siguin una realitat”, afirma el comunicat del col·lectiu que “les dones en aquest país patim i patirem mentre ens governin grups polítics que consideren els drets de les dones com una qüestió secundària o eludible, quan entren en conflicte amb algunes institucions arcaiques del país, i, podem entendre el seu malestar, ja que fins ara ningú s'havia atrevit a exposar davant de les institucions internacionals el dolor i sofriment que han patit algunes dones al nostre país”.

Comentaris (8)

Trending