Liberals proposa crear una granja-escola a Ordino per incentivar la ramaderia i l'agricultura

Comentaris

Una imatge de bestiar que pertany a la ramaderia andorrana
Una imatge de bestiar que pertany a la ramaderia andorrana

Liberals d'Andorra Independents, a la parròquia d'Ordino proposa crear una granja-escola perquè no es perdi la ramaderia i per ensenyar les nocions més bàsiques de ramaderia a tots aquells que estiguin interessats, sobretots als més joves, perquè perduri aquesta pràctica ancestral. Així ho ha explicat el jove ramader i membre de la candidatura Gerard Berné. La formació que lideren Sandra Tudó i Eva Choy pretén incentivar l'agricultura i la ramaderia ja que són activitats tradicionals i fonamentals per mantenir un territori rural viu.

"Una de les nostres tradicions més arrelades era la Fira del bestiar de tardor. El nostre equip proposa negociar amb els ramaders de la parròquia per poder recuperar aquest esdeveniment. Des de la nostra candidatura volem recuperar aquesta fira, potenciant-la amb una exposició de productes artesans i oficis perduts", ha recordat Berné. Liberals d'Andorra Independents proposa també tot un seguit d'accions com ara l'organització de cremes controlades a diferents punts de la muntanya per millorar els peixeders i evitar així l'acumulació de borra, l'establiment de la durada de les guardes comunes i la senyalització dels portells de muntanya mitjançant un concurs promogut per l'Escola d'Art de la nostra parròquia. Un altre acte festiu i tradicional que pretenen revitalitzar és la festa parroquial que se celebra a la Rabassa, amb motiu del canvi de bestiar. 

Comentaris

Trending